Pas tre tremujorit të parë të këtij viti, BMW është përpara konkurrentit të saj më të madh, Mercedes, për sa i përket shitjeve globale.

BMW shiti 1.703.080 automjete në të gjithë botën në nëntë muajt e parë (një rritje prej 19.3 për qind), ndërsa Mercedes gjeti 1.590.832 klientë në të njëjtën periudhë, shkruan Autoblog.

- Reklamë e sponsoriuzar -

MINI shiti 224,838 automjete në tremujorin e parë, dhe nga ana tjetër, shitjet Smart arritën në 26.676 njësi.

Mbetet për t’u parë se si do të zhvillohet situata deri në fund të vitit.

Këtu është fakti se Rolls-Royce Motor Cars shiti 4.318 makina në tremujorin e parë (plus 62.9 për qind).

Në total, BMW Group (BMW, MINI dhe Rolls-Royce) shiti 1.932.236 makina në nëntë muajt e parë 2021, një rritje prej 17.9 për qind në krahasim me të njëjtën periudhë në vitin 2020.

BMW Group dhe Daimler gjithashtu regjistruan shitje të mira të automjeteve elektrike dhe hibride plug-in. Në tremujorin e parë Mercedes shiti 61.652 automjete elektrike dhe plug-in hibride, dhe në nëntë muajt e parë gjithsej 184,369.

Nga ana tjetër, BMW Group shiti 78.333 modele elektrike dhe hibride plug-in në tremujorin e tretë, dhe gjithsej 231.576 në nëntë muaj. /TV Malisheva

Share.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/beklpuib/public_html/wp-includes/functions.php on line 5107