Edhe pse patatet nuk duhet të vendosen në frigorifer, ato do të zgjasin më shumë nëse i ruani në një vend të freskët dhe të errët.

Më saktësisht, në një vend ku temperatura është deri në 10 gradë dhe me një lagështi prej 90 deri 95 për qind. Prandaj, bodrumi do të ishte një vend ideal për ruajtjen e patateve dhe do të zgjasë atje për ditë, në mos muaj.

- Reklamë e sponsoriuzar -

Mos i mbani patatet jashtë në sipërfaqen e punës. Ruani ato në një sirtar, në një shportë, në një dollap, në një qese letre … në çdo vend që është i errët, dhe patatet duhet të zgjasin një deri në dy javë pa asnjë problem.

Një qese plastike transparente, si ajo që keni sjellë në shtëpi nga dyqani ose tregu, nuk është vërtet ideale për ruajtjen e patateve, të cilat, edhe pse shpesh e harrojmë, janë bimë.

Nëse ekspozohen ndaj dritës së diellit, patatet do të tkurren dhe kalben. Por kini kujdes që patatet të mos i ruani për shembull në pjesën e poshtme të sirtarit, dhe më në fund t’i harroni plotësisht ato për muajt e ardhshëm.

Siguroni qarkullimin e ajrit

Është më mirë të mbani patatet në një qese letre, rrjetë ose kanavacë, dhe vendet e ruajtjes me një zgjidhje të mirë ventilimi janë të mundshme.

Patatet lëshojnë dyoksid karboni dhe ujë në formën e avullit, kështu që pa një rrjedhje të mirë të ajrit ato do të gjenden në një mjedis të lagësht. Nëse doni t’i mbani në një qese plastike, sigurohuni që ajo të mos jetë e lidhur fort dhe e shtrënguar.

Mos i mbani patatet pranë qepëve

Ne shpesh i mbajmë këto dy perime pranë njëra -tjetrës, por ky nuk është një vendim i mirë. Qepët inkurajojnë patatet të mbijnë, dhe e njëjta gjë ndodh nëse i mbani së bashku me avokado, banane dhe mollë.

Shmangni vendet e nxehta

Edhe nëse nuk keni një hapësirë magazinimi më të freskët se kuzhina juaj, sigurohuni që të shmangni vendet më të nxehta në dhomë: mos i ruani patatet pranë furrës, nën lavaman ose mbi frigorifer.

Kur të jetë më e ngrohtë se temperatura ideale e ruajtjes, patatet do të fillojnë të mbijnë. Por edhe vendet jashtëzakonisht të ftohta nuk janë një zgjedhje e mirë, kështu që kurrë mos i mbani patatet në frigorifer.

Metabolizmi i patates ndryshon në një mënyrë më të komplikuar në temperatura më të ftohta, gjë që rezulton në dekompozimin e niseshtës në sheqerna. Kjo do të thotë që patatet e lëna në frigorifer do të kenë shije më të ëmbël me kalimin e kohës, dhe kur të gatuhen, ka më shumë të ngjarë të marrin një ngjyrë kafe jo tërheqëse. /TV Malisheva

Share.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/beklpuib/public_html/wp-includes/functions.php on line 5107