Fiqtë kanë qenë një frutë e preferuar në Mesdhe që nga kohërat e lashta, dhe grekët dhe romakët e lashtë e konsideronin një simbol të maskulinitetit, pjellorisë dhe fuqisë.

Edhe pse janë shumë të ëmbla dhe plot sheqerna natyralë, 100 gramë fiq kanë rreth 60 kalori, dhe përveç kësaj janë plot hekur, fosfor, kalium, kalcium, magnez, vitamina B6, E, C dhe vitaminë A, por edhe beta-karoten.

- Reklamë e sponsoriuzar -

Përveç kësaj, kjo frutë është e mbushur me kalcium edhe më shumë se qumështi, dhe magnezi që përmbahet në fiq është gjithashtu efektiv kundër presionit të lartë të gjakut, PMS dhe pagjumësisë.

Janë fibrat e patretshme që luajnë një rol të rëndësishëm në zbrazjen e rregullt të zorrëve, sepse lidhin ujin, i cili në fund të fundit është një formë e parandalimit të kancerit të zorrës së trashë.

Gjithashtu, studimet kanë treguar se fibrat e tretshme kanë efekt në uljen e kolesterolit në gjak dhe parandalimin e kancerit të mushkërive. Vetëm pesë fiq në ditë sigurojnë më shumë se 20 për qind të sasisë së rekomanduar ditore të fibrave.

Kur blini, zgjidhni fiqtë që kanë një ngjyrë të pasur, të thellë, pak si një kumbull, dhe nëse është një fik i gjelbër, le të jetë qëndrueshmëria e tij udhëzuesi juaj. Ata duhet të kenë një erë të ëmbël, dhe nëse vëreni aroma të tharta, është një shenjë se fiku ka kaluar kohën ideale të konsumit.

Meqenëse ata lehtë mund të ndryshojnë ngjyrën dhe të marrin njolla kafe në kore, rekomandohet që ato të vendosen në një pjatë të cekët, dhe të mbulohen në mënyrë që të mos humbasin freskinë ose të marrin aromat e ushqimit përreth në frigorifer.

Nëse keni blerë fiq të papjekur, rekomandohet që t’i mbani në temperaturën e dhomës, por larg rrezeve të diellit.

Sidoqoftë, kujdes: njerëzit që vuajnë nga diabeti i lartë ose duan të humbin peshë nuk duhet të konsumojnë fiq në sasi të mëdha. /TV Malisheva

Share.

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/beklpuib/public_html/wp-includes/functions.php on line 5107