fbpx

Ag Apolloni : Kanë ngritur tonin për ta zhvlerësuar akademikun “armik”

Studuesi i njohur, Ag Apolloni për mes rrjetit social facebook është marrë me debatin e filluar nga Akademik Rexhep Qosja dhe pjesa tjetër sidomos...

Premtohet mbështetje institucionale për Bienalen “Minifesta”

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, priti sot në takim Drejtoreshën për Kulturë në Komunën e Prishtinës, Blerta Basholli. Në takim u diskutuan...

Keçmezi – Basha nderohet me çmimin për vepër jetësore “Azem Shkreli”

Për nder të 12-vjetorit të pavarësisë së Republikës së Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ndau 6 çmime për letërsi për vepër jetësore...

Trajtat Arb, Alb në Gjuhën Shqipe

  Me problemin e studimeve etimologjike, ndër të tjerë, është marrë linguisti shqiptar Eqrem Çabej. Libri i tij Studime gjuhësore ka gjashtë vëllime: dy vëllimet...

Salih Morina emërohet Këshilltar i lartë i Znj. Vlora Dumoshi

Kabinetit të Ministrisë së Kulturës nën drejtimin e ministres Vlora Dumoshit i është bashkuar edhe një këshilltar politik, shkruan Syri.net Kosova. E, si këshilltar në...

Histori / Fakte

më shumë

29 vite nga rrëzimi i shtatores së Enver Hoxhës

Në Shqipëri sot kujtohet dita e rënies së bustit të Enver Hoxhës, 25 vjet më parë në qendër të kryeqytetit. Mijëra qytetarë u ngritën më...

Skeleti i kafshës misterioze gjendet në bregdet: A është ky përbindëshi Loh Ness?

Skeleti i një kafshe të panjohur u gjet pranë Aberdeen në brigjet e Skocisë të dielën, dhe befasoi madje edhe biologët detarë. Askush nuk...

Kur Janina Ishte Kryeqendër E Shqipërisë Së Jugut

Para 1913-ës Janina ishte qyteti më i madh jugor shqiptar. Sot, ka pak shqiptarë në Janinë për shkak të shpërnguljeve të mëdha, masakrave dhe...

Historia e familjeve të njohura shkodrane

Nga Klajd Kapinova Studiuesi tiranas, Dr. Adrian Papajani, përmes një analize serioze dhe shkencore, ka bërë një kronikë të traditës së hershme të zhvillimeve ekonomike...

Thelbi jo’grek i emrit “Grek”

Vetë zanafilla e termit ‘Greqi’ dhe ‘Grek’ është ilire. Shumica e historianëve bashkohor pohojnë se termi ‘grek’ lidhet padyshim me emrin ‘Graikhos’ (Γραικός) për...

[/tdc_zone]