Mënyra perfekte e përgatitjes së tavës së dheut në shtëpi

Tava e dheut është një ndër gatimet më speciale nga tradita e Shqipërisë së Mesme. Nga kuzhinat më të vjetra të shtëpive përdhese, të gatuara...

Recetë: Kështu mund ta përgatitni një pjatë të shijshme me fasule

Një nga pjatat më të vjetra për ne shqiptarët është dhe mbetet fasulja Përbërësit e nevojshëm: 500 g fasule 1 kokë qepë 2-3 thelbinj hudhër 1 karotë 100 g yndyrë...

Ushqimi me yndyra rrit demencën

Rreziku i demencës përfshirë Alzheimerin, mund të rritet me 52-74% me konsumimin e tepërt të ushqimeve që përmbajnë yndyra të këqija, siç janë margarina,...

Sallatë me makarona në formë elbi

300 gr makarona në formë elbi 1 qepë të njomë 1 spec jeshil 1 spec të kuq 1 spec të verdhë 200 gr djathë 1 kokërr portokall 1-2 lgj lëng limoni 4...

Lëngu i qepës, zgjidhja ideale për pastrimin e organizmit

Qepa ka përdorim tërësisht mjekësor falë vlerave të jashtëzakonshme që ka për shëndetin e njeriut. Lëngu i qepës është një pije jo shumë e përhapur...