Mercedes-Benz 500E mund të duket si një tjetër “sedani i vjetër, i mërzitshëm”, por kjo është larg nga e vërteta.

Mercedes-Benz 500E u zhvillua në bashkëpunim me Porsche si një version me performancë të lartë të W124.

Kjo makinë madje prodhohet në fabrikën e Porsche në Zuffenhausen dhe është e pajisur me një sërë pjesësh të performancës.

Gjetja e një kopjeje të ruajtur mirë të 500E mund të jetë shumë e vështirë, por gjithsesi jo e pamundur.

Vetura në foto është një model 500E e prodhuar në vitin 1992 dhe është regjistruar për herë të parë në Kaliforni përpara se të përfundonte në Virxhinia.

Tani e vendosur në Franklin, Tennessee, ka kaluar rreth 283,000 milje dhe shitet me dokumentacion dhe pajisje të plotë.

Mercedes-Benz 500E fuqizohet nga një motor V8 atmosferik 5.0 litra i fuqizuar nga ai i modelit SL R129. Kymotor zhvillon 322 kuaj fuqi dhe 480 Nm çift rrotullues dhe shoqërohet me një transmetim automatik me katër shpejtësi përmes të cilit fuqia transmetohet në rrotat e pasme.

Trupi është i lyer në të kuqe metalike Cabernet, dhe kontrasti është bërë nga rrota të vërteta argjendi 18 inç AMG Monoblock me goma Michelin Pilot HX MXM4 me përmasa 245/45.

Pjesa e brendshme është e ruajtur mirë dhe e veshur me lëkurë, e cila përputhet me ngjyrën e plastikës në dyer, panele dyersh dhe tapiceri. /TV Malisheva

 

Share.