- Reklamë e sponsorizuar -

Një nga pjatat më të vjetra për ne shqiptarët është dhe mbetet fasulja

Përbërësit e nevojshëm:

500 g fasule

1 kokë qepë

2-3 thelbinj hudhër

1 karotë

100 g yndyrë ose vaj

Krip dhe piper

lugë gjelle piper i kuq

1 gjethe dafine

1 piper të tharë

gjethe majdanozi

Mënyra e përgatitjes:

Vendoseni fasulen në ujë të ftohtë, duke u kujdesur që ujërat të mbajnë në sasi të mjaftueshme për të mos lejuar që fasulet të thithin të gjithë ujin gjatë ënjtjes dhe të qëndrojnë të thata.

Mbani fasulet e zhytura në një vend të freskët dhe lëreni të qëndrojnë  për 1 deri në 3 orë.

Më pas kullojeni ujin, në të cilin fasulet janë zhytur, më pas vendosni fasulet në një enë të përshtatshme, derdhni ujë të ftohtë për tu zierë dhe gatuajeni për 10-15 minuta, më pas kullojeni ujin dhe derdhni ujë të nxehtë sipër për t’u zierë, shtoni gjysmën e qepës së copëtuar imët dhe lërini zihet.

Shtoni pjesën tjetër të qepës dhe karotën e copëtuar imët,  në një tigan mbi temperaturë të mesme.

Kur fasulet të jenë gatuar gjysmë, shtoni qepët dhe karotat e skuqura, specat e tharë, të zhytur më parë për dy orë në ujë të ftohtë dhe gjethen e dafinës.

Ngroheni yndyrën e mbetur, shtoni miell dhe skuqeni deri sa të marr një ngjyrë ari. Kur mielli të jetë i verdhë, fikeni nxehtësinë dhe shtoni menjëherë pluhurin e hudhrës dhe piperit të copëtuar dhe të grirë imët dhe përzieni mirë.

Kur fasulet të jenë zbutur, shtoni kripë duke i trazuar fasulet vazhdimisht, në mënyrë që fasulet të mos ngjiten./gazetametro.net