Gripi, këshilla si të mbroni veten dhe të tjerët

Jemi në sezonin e gripit dhe kërkohet që të merren masa që të mbrohemi. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka publikuar disa këshilla...

Në cilën pjesë të ditës është më mirë të hani mollë

Molla është shumë e shëndetshme, por nuk duhet të hahet në çdo kohë të ditës. Deri më tani, ka qenë një besim i zakonshëm që...

Varësia nga telefonat mobilë shkakton depresion dhe ankth

Një në katër të rinj ose mesatarisht 23 për qind e fëmijëve dhe të rinjve, është i varur nga telefonat inteligjentë, sipas një sondazhi...

Luftoni diabetin duke konsumuar çdo ditë bajame

Një studim i kryer nga Shoqata Amerikane e Kardio zbuloi se mos konsumimi i duhur i arrave, veçanërisht bajameve, rrit shanset për të marrë...

Çfarë do të thotë për shëndetin tuaj nëse keni rregullisht pagjumësi

Pagjumësia nuk është një dukuri e rrallë, përkundrazi, si dhe problemet që ajo sjell. Nëse kjo dukuri është e rrallë, nuk është një arsye për...

Këshilla mjekësore

më shumë

Dobitë shëndetësore të farave të lirit

Liri është një ushqim shumë medicinal. Këtu janë arsyet pse duhet ta përfshini atë në dietën tuaj. Farat e lirit janë një antioksidues i shkëlqyeshëm...

Këto janë gjërat që duhet të bëni për të shpëtuar nga gripi

Këto janë objektet që duhet të dizifektoni menjëherë pasi gripi t’ju ketë kaluar Në momentin që jemi të sëmurë bakteret që përmban trupi juaj shpesh...

Trajnohet stafi mjekësorë që do të ofrojë shërbime nesër në Shqipëri

  Është mbajtur trajnimi i stafit mjekësor i përbërë prej 45 psikologëve, katër psikiatërve, një epidemiolog dhe disa mjekë të përgjithshëm të cilët ditën e...

8 shenja që tregojnë se jeni të lodhur nga puna

Për të shkuar deri tek suksesi rruga kalon përmes vështirësish dhe sakrifica, por kjo nuk do të thotë kurrsesi se duhen prishur balancat. Më poshtë...

Ushqimi me yndyra rrit demencën

Rreziku i demencës përfshirë Alzheimerin, mund të rritet me 52-74% me konsumimin e tepërt të ushqimeve që përmbajnë yndyra të këqija, siç janë margarina,...

Mjekësi alternative

më shumë