- Reklamë e sponsorizuar -

Shumë prej nesh po luftojnë me stresin tani më shumë se kurrë – dhe tensioni po na grabit gjumin.

Nëse nuk jeni i sigurt se si të bëni gjumë më të thellë pa ilaçe, një ndryshim i thjeshtë rutine mund të jetë gjithçka që ju nevojitet.

Ja se si ta arrini këtë:

Dëgjoni tinguj të tasit

Nuk jeni vetëm ju, 65 për qind prej nesh e kanë problem të “fikin” trurin natën! Një zgjidhje: Dëgjoni tinguj tibetian ose himalajan për 20 minuta para se të fiken dritat. Studiuesit në Universitetin e Kalifornisë, San Diego, thonë se tingujt e butë që lëshojnë këto tasa lëshojnë disa valë, që ulin tensionin që shkakton pagjumësinë me 89 për qind.

Hani biskota me miell tërshëre

Ne e mendojmë atë si ushqim për mëngjesin, por studiuesit kanadezë thonë se shtimi i tërshërës si ushqim i lehtë para gjumit mund të zvogëlojë rrezikun e zgjimit në mes të natës me 55 për qind në një javë.

Ulni temperaturën

Mbajtja e temperaturës së dhomës tuaj të gjumit në rreth 20 gradë celsius ose më të ulët do të zvogëlojë rrezikun e zgjimeve herët në mëngjes ose gjatë natës, thonë studiuesit e Universitetit Yale. /TV Malisheva

- Reklamë e sponzorizuar -